top of page
Sevilla.jpeg

Sevilla

        Gezilecek yerler

Plaza de Espa​ña

Alcazar

Sevilla Katedrali

Santa Cruz Mahallesi

Setas de Sevilla

Las Dueñas Sarayı

Hint Arşivleri

           Yeme&İçme

Tapas

Tinto de Verano

Mondaditos

Bira

*Tavsiyeler

  • Uygun yemek için 100 Mondaditos olarak geçen barlara gidin hem içecekler  hem yiyecekler uygun fiyatlı.

  • Tinto de Verano(Yaz Şarabı ) deneyin. Kırmızı şarap ve limonlu gazlı bir içecek karışımı olarak sunuluyor. 

  • Tapas için tavsiyem ise Bodega Santa Cruz isimli bir bar. Hem uygun hem çok lezzetli.

Plaza de España

     Maria Luisa Parkı ile bir arada bulunan bu meydan Sevilla'da ilgi çeken yerlerin başında geliyor. Anibal Gonzalez tarafından projelendirilmiştir ve 1914-1929 yıları arasında ayağa kaldırılmıştır. Şehrin 20. yy'da inşa edilmiş en büyük yapısı olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. İnşa edilme amacı ise İber-Amerika Expo'su içindir.

     Meydan fikri Anibal'ın planları arasında olmasa da sonrasında diğer mimarlarında fikirleriyle parka bakan alanın bir meydan olarak değerlendirilmesinde hem fikir olunmuştur. Uygun görülmesinin ardından kral 13. Alfonso tarafından ilk parçanın yerleştirilmesi ile inşa süresi başlamıştır.

Kıvrım yerlerinin tam ortasında Aragon ve Navarra kapıları inşa edilmiştir. Bina boyunca   Sevilla hariç 48 ilin seramik kaplamalı bankları konulmuştur.

WhatsApp Image 2021-12-16 at 01.30.29.jpeg
WhatsApp Image 2021-12-16 at 01.33.06.jpeg

1926 yılında artan yükün ardında Anibal istifa etmiş ve Vicente Traver görevi devir almıştır.

9 Mayıs 1929 da açılışı yapılmıştır.

 Sevilla Katedrali

     Sevilla Katedrali gotik stile sahip  bir katolik tapınağıdır. Bu stildeki dünyadaki en büyük katedraldir. UNESCO tarafından 1987 yılında Alcazar ve Hint Arşivleri ile birlikte İnsalık mirası olarak ilan edildi.

     1401 yılında inşasına başlanıldığı düşünülse de 1433 yılında kadar kayıtlı bir belge bulunmamaktadır. İnşa alanı ise yıkılan Aljama Camisinin yerine yapılmıştır ki Giralda olarak biline çan kulesinin alt kısımları  minare mimarisine sahiptir.

     1506 yılında bitirilmesine rağmen çeşitli eklemeler ve düzenlemeler yapılmıştır. daha çok iç dizayn ile ilgili çalışmalar olsa da yer yer hasar gören yerler düzenlenmiş. 1593 yılında ise Giralda'ya yapılan son dokunuşlar ile inşa süresi bitmiş oldu.

     2008 yılında ise katedralin ayakta durmasını sağlayan  576 sütun veya destek ayakları yeni blok taşlar ile yenilnemiştir.

     2017 yılında 1 milyon 934 bin 373 ziyaretçi ağırlayarak İspanya'nın en çok ziyaret alan beşinci yeri olmuştur.

bottom of page